Tur information

Defqon.1 2014 - Regular

  • Sted Biddinghuizen, Flevoland
  • Land Holland
  • Event Website Åbn siden
  • Dato 27-06-2014 - 29-06-2014
  • Aldersgrænse 18
  • Musikgenrer Hardstyle, Hardcore, Jump, Early, Classics, Hard Trance

Defqon.1 2013 Regular billetsalg starter d. 24/3-2014 kl. 18:00 og vil kun være til salg til lørdag 28/3 kl. 12:00 - grundet Q-dance reglement. Vi har et MEGET begrænset antal billetter.

 

Et af årets absolutte højdepunkter, Defqon.1 Festival - en kæmpe fest over 10 forskellige scener, alle udsmykket til den store guldmedalje. Mainstage på dette event er Hardstyle, og så følger HardcoreJumpEarly RaveClassicsTechno og alle de andre derned af i størrelsen. 

 

Denne fest er noget af det mest gennemførte inden for udsmykning, tema og koncept. Over 100 Djs fordelt på alle scenerne, og eftersom det er Juni måned, er der store chancer for en 12 timers fest, fra lys formiddag til mørk nat med sol, letpåklædte damer og godt humør. Festen slutter altid af med en blændende afslutning sprængfyldt med fyrværkeri og lasershow.

 

Med Hardstylers er i garanteret billetter til dette lynudsolgte event.

 

Billetter til Defqon.1 2014 bestilles ved at klikke på buy i menuen ovenfor.

 

Defqon.2014

Turen bliver kørt på sammen måde som altid. Vi kører fra Danmark fredag aften og ankommer lørdag morgen til Defqon.1. Vi fester hele dagen og når det slutter hopper vi tilbage på busserne og kører hjem.
Turen indeholder:
- Billet til Defqon.1 2014!
- Transport tur/retur.
- Grænsehandels muligheder.
- Cd og DVD anlæg i bussen.
- Mulighed for opladning af mobil og kamera i bussen.
Hardstylers er officielle Q-Dance travel partners

Rejseinformation

Fest Film

Kommentar

Lineup

Saturday:

RED
COONE (BEL)
NOISECONTROLLERS LIVE (NLD)
ZATOX (ITA)
PSYKO PUNKZ (NLD)
B-FRONT & FREQUENCERZ PRESENTS B-FREQZ LIVE (NLD)
D-BLOCK & S-TE-FAN (NLD)
CRYPSIS (NLD)
ATMOZFEARS (NLD)
MAX ENFORCER (NLD)
AUDIOFREQ & GECK-O (AUS & NLD)
BASS MODULATORS (NLD)
HOSTED BY VILLAIN (NLD)

BLACK
NEOPHYTE RECORDS BIGGER THAN EVER HOSTILE TAKE OVER:
NEOPHYTE, PANIC, THE VIPER, EVIL ACTIVITIES, ENDYMION & FURIAN & TIEUM & KASPAROV
PARTYRAISER & DROKZ (NLD)
KORSAKOFF & DAY-MAR (NLD)
ART OF FIGHTERS (ITA)
OPHIDIAN (NLD)
AMNESYS (ITA)
MISS K8 (UKR)
AMADA (NLD)
HOSTED BY JEFF (NLD)

BLUE
MINUS MILITIA (NLD)
B-FRONT (NLD)
ALPHA² (NLD)
FREQUENCERZ (NLD)
DIGITAL PUNK (NLD)
DJ THERA’S TRAINING SESSIONS (NLD)
TITAN & HIGH VOLTAGE (NLD)
DEEPACK (NLD)
EXIT MIND (AUT)
FESTUCA (NLD)
JACK OF SOUND (NLD)
HOSTED BY DV8 (NLD)

ULTRAVIOLET
WASTED PENGUINZ (SWE)
CODE BLACK (AUS)
THE PROPHET (NLD)
STEPHANIE (ITA)
THE PITCHER LIVE (NLD)
ADRENALIZE & IN-PHASE (DEN & NLD/BEL)
SYLENCE (USA)
WAVERIDER (NLD)
SOUND RUSH (NLD)
REBOURNE (NLD)
HOSTED BY DL! (NLD)

MAGENTA
LUNA PRESENTS THE QLUBTEMPO PARADE (NLD)
TECHNOBOY & TUNEBOY (ITA)
DEEPACK (NLD)
T.A.T.A.N.K.A. PROJECT (NLD)
ZENITH (ITA)
GARY D (GER)
BALISTIC (NLD)
HOSTED BY DA SYNDROME (NLD)

GOLD
BASE ALERT (NLD)
PROMO (NLD)
THE VIPER (NLD)
VINCE (NLD)
D-PASSION (NLD)
ARMAGEDDON PROJECT (ITA)
BASS-D (NLD)
HAMUNAPTRA (NLD)
MEAGASHIRA (NLD)
SEQUENCE & OMINOUS (NLD)
HOSTED BY DA MOUTH OF MADNESS (NLD)

BROWN
MARK WITH A K (BEL)
LNY TNZ (NLD)
DR. RUDE & DR PHUNK (NLD)
DIRTCAPS (NLD)
RUTHLESS (NLD)
KUTSKI (GBR)
GIOCATORI (NLD)
DAVOODI (BEL)
WESLO (NLD)
HOSTED BY CHUCKY (BEL)

PURPLE
NUTRALIZERS (NLD)
ADVANCED DEALER (ITA)
ELECTRONIC VIBES (NLD)
PULSERZ (FRA)
NOISECULT (NLD)
CONCEPT ART (AUT)
AZTECH (NLD)
PROTO BYTEZ (NLD)
YOUR-ON (NLD)
HPNOTIC (KOR)
RECHARGE (NLD)
HOSTED BY AXYS (NLD)

GREEN
THE OUTSIDE AGENCY (NLD) *CROSSBREED SET*
BLACK SUN EMPIRE (NLD)
DELUGE OF SOUND (NLD)
COOH (BUL)
BROKEN NOTE (GBR)
GENETIX (GBR)
LUCY FURR (NLD)
WAR IS INEVITABLE (NLD)
HOSTED BY TJEK (NLD)

INDIGO
DEGOS & RE-DONE (NLD)
WARFACE (NLD)
THE GEMINIZERS & THE MACHINE (NLD & LTU)
DARK PACT (NLD)
DEETOX & DELETE (NLD & AUS)
PREFIX & DENSITY (NLD)
SOLUTIO (NLD)
ARTIFACT (NLD)
BLACKBURN & K96 (NLD)
AEROS (NLD)
QAPITAL CONTEST WINNER
HOSTED BY LIVID (NLD)

WHITE
ACTI (ITA)
ALEX KIDD (GBR)
A*S*Y*S (GER)
DONNIE DARKO (NLD)
ARGY (GBR)
SUBKILLA (ITA)
ATMO (NLD)
S1NGULAR (NLD)
LUCA PERRA (NLD)
CONTEST SPOT
HOSTED BY D (AUS)

SILVER
HELLFISH & THE DJ PRODUCER (GBR)
DOLPHIN (GBR)
MINDUSTRIES & FRACTURE 4 (NLD & GBR)
ROTATOR (FRA)
DEATHMACHINE (GBR)
AK-INDUSTRY (SUI)
DITHER (NLD)
MEANDER (NLD)
N-VITRAL LIVE (NLD)
KRAUSER (NLD)
HOSTED BY NO-ID (NLD)

YELLOW
NOISEKICK (NLD)
AKIRA (NLD)
DR. PEACOCK (NLD)
SANDY WAREZ (BEL)
CARDIAK (FRA)
GOETIA (FRA)
CHEM D (NLD)
BART HARD (NLD)

AFTERPARTY:
TNT
A² Allstars
Endymion ft. Murda
Darkraver
Ruffian

Q-DANCE RADIO SURVIVAL AREA
NOIZE SUPPRESSOR (ITA)
DAY-MAR (NLD)
ALEX KIDD (GBR)
SEQUENCE & OMINOUS (NLD)
THE MAGIC SHOW FEATURING: TARTAROS, THE GEMINIZERS (NLD) & THE MACHINE (LTU)
HOSTED

BLUE
RADICAL REDEMPTION (NLD)
E-FORCE (NLD)
TATANKA (ITA)
CHAIN REACTION (NLD)
HARD DRIVER (NLD)
ACTIVATOR (ITA)
LUNA (NLD)
PHUTURE NOIZE & GOLIATH (NLD & BEL)
OUTBREAK (AUS)
PHRANTIC LIVE (SUI)
HOSTED BY DV8 (NLD)

BLACK
ANGERFIST (NLD)
EVIL ACTIVITIES (NLD)
MAD DOG & ANIME (ITA)
THA PLAYAH (NLD)
THE SICKEST SQUAD & UNEXIST LIVE (ITA)
MECCANO TWINS (ITA)
WASTED MIND (ESP)
SYSTEM SHOCK (NLD)
HOSTED BY JEFF (NLD)

GOLD
DARKRAVER & MENTAL THEO (NLD)
BUZZ FUZZ & DIONE (NLD)
DUNE LIVE (GER)
CRITICAL MASS LIVE (NLD)
HUMAN RESOURCE (NLD)
BOUNTYHUNTER & FRANKY JONES (BEL)
MD&A LIVE (NLD)
UZI (NLD)
HOSTED BY DA MOUTH OF MADNESS (NLD)

MAGENTA
ALPHA² (NLD)
DAVIDE SONAR (ITA)
OLDSCOOL MODULATORS (NLD)
SCOPE DJ (NLD)
TOYAX (NLD)
JONES (NLD)
HOSTED BY DA SYNDROME (NLD)

SILVER
STORMTROOPER (GER)
EMBRIONYC (GER)
WALDHAUS (GER)
SCHEMEBOY (GBR)
TRIPPED (BEL)
KHAOZ ENGINE (BEL)
LI-Z & STEFAN ZMK (NLD)
HOSTED BY NO-ID (NLD)

ULTRAVIOLET
ITALIAN HARDSTYLE MAFIA (ITA)
AUDIOFREQ (AUS)
TONESHIFTERZ & DILLYTEK (AUS)
A-LUSION (NLD)
DA TWEEKAZ (NOR)
OUTLANDER (NLD)
NEILIO (NLD)
ENERGYZED & SHOCKERZ (NLD)
HOSTED BY DL! (NLD)

WHITE
GECK-E (NLD)
DIRTCAPS (NLD)
BOLD ACTION (NLD)
HAWMAN (AUS)
LES TRONCHIENNES (BEL)
EYOUNG (NLD)
HOSTED BY D (AUS)

THE CLOSING
FRONTLINER
BRENNAN HEART
ADARO
HOSTED BY VILLAIN

BY SHIZZLER (NLD)

 

Køb billetter

Afholdt

Bus tider

Afgang fredag d. 27/6 2014

Hjemkørsel fra DEFQON.1 søndag 29/6 2014 kl. 00:30

Vær opmærksom på at tidspunkterne er ca. tidspunkter, og afhænger af trafik og pauser.

Deltagere