Rese Info

Camp + Flyg

Defqon.1 2014 - Extended

  • Plats Biddinghuizen, Flevoland
  • Land Holland
  • Event Website Öppna sidan
  • Datum juni 2014
  • Åldersgräns 18
  • Music Genres Hardstyle, Hardcore, Jump, Early, Classics, Hard Trance

De här biljetterna är endast till försäljning från och med Torsdag 20/3 kl. 13.00 till Måndag 31/3 på grund av strikta regler från Q-dance.

 

Efter köpet kommer du att mottaga ett mail där flygtiderna kommer att stå med och även all annan information som rör resan. Detta mail kommer att skickas ut vid ett senare tillfälle.

 

För första gången erbjuder Hardstylers flygresor till Defqon.1 2014.

 

Är ni redo för den vildaste Hardstyle helg någonsin? Sammanlagt 3 hela dagar med fullt ös från start till slut.

Allt är inkluderat i priset så allt du behöver ta med är dig själv och viljan att ge fullt ös i 3 dagar!!

 

27-06-2014           13.10 15.15  ARN-EIN

30-06-2014           14.30  16.30  EIN-ARN

 

Vi flyger Fredag 27/6 kl. 13.10 från Arlanda flygplats.  

 

Vi ankommer till Eindhoven flygplats kl. 16.30

Framför flygplatsen kommer det att stå bussar färdiga att transportera oss direkt till Defqon.

 

Vi ankommer till Biddinghuizen/Defqon.1 fredag eftermiddag och blir hälsade välkomna till Camp Hardstylers 5***** Camping, där era Defqon.1 tält kommer att stå färdiga till er.

 

Inte nog med det...

Tälten har blivit väldigt uppgraderade och det finns plats för både baggage, drickor och smutsiga skot i förtältet.

Måtten är följande: 320L * 180B * 110B

 

Det är iår även inkluderat sovsäck, luftmadrass och en speciell camping lampa.

 

Fredag kväll kommer det att vara fest för alla weekend gäster med ett stort urval av stora DJ's.

 

Lördag förmiddag börjar festen inför Defqon.1 Saturday och man festar hela dagen till solen går ner över Biddinghuizen kl 23.00.

 

Söndag kör vi från 11-23 med ett stort fyrverkeri som avslutning.

 

Måndag förmiddag, efter en god natts sömn, packar vi ihop och så går resan tillbaka till Sverige. Bussarna som lämnade av er kommer även att ta er tillbaka till flygplatsen och därefter flyger vi till Arlanda kl. 14.30.

 

 

Resan inkluderar:

- Flyg tur/retur Arlanda-Eindhoven.

- Busstransfer från Eindhoven till festivalen och från festivalen till Eindhoven.

- 3 övernattningar på DEFQON.1 5***** camping.

- Fredag: Festival dag 1.

- Lördag: DEFQON.1 Festival

- Söndag: Festival dag 3.

 

Extra Hardstylers Bonus inkluderar:

- Rött DEFQON.1 tält med Defqon.1 loggan på, till 2 personer.

- Limited Defqon.1 Sovsäck

- Limited Defqon.1 Luftmadrass

- Limited Defqon.1 Camping light

- Och allt får naturligtvis tages med hem efter festen!

OBS! Det är 2 mans tält, så man sover såklart 2 och 2 i tälten. 

Hardstylers är officiella Q-dance travel partners.

 

Reseinformation

Fest Filmer

Kommentar

Lineup

Friday:

THE GATHERING
COONE
ISAAC
WILDSTYLEZ
RAN-D
WILD MOTHERFUCKERS
HOSTED BY RUFFIAN

Q-DANCE RADIO SURVIVAL AREA
KUTSKI (GBR)
DR PHUNK (NLD)
GIZMO (NLD)
KASPAROV (NLD)
PANDORUM (NLD)
DITHER (NLD)
HOSTED BY AXYS (NLD)

 

Saturday:

RED
COONE (BEL)
NOISECONTROLLERS LIVE (NLD)
ZATOX (ITA)
PSYKO PUNKZ (NLD)
B-FRONT & FREQUENCERZ PRESENTS B-FREQZ LIVE (NLD)
D-BLOCK & S-TE-FAN (NLD)
CRYPSIS (NLD)
ATMOZFEARS (NLD)
MAX ENFORCER (NLD)
AUDIOFREQ & GECK-O (AUS & NLD)
BASS MODULATORS (NLD)
HOSTED BY VILLAIN (NLD)

BLACK
NEOPHYTE RECORDS BIGGER THAN EVER HOSTILE TAKE OVER:
NEOPHYTE, PANIC, THE VIPER, EVIL ACTIVITIES, ENDYMION & FURIAN & TIEUM & KASPAROV
PARTYRAISER & DROKZ (NLD)
KORSAKOFF & DAY-MAR (NLD)
ART OF FIGHTERS (ITA)
OPHIDIAN (NLD)
AMNESYS (ITA)
MISS K8 (UKR)
AMADA (NLD)
HOSTED BY JEFF (NLD)

BLUE
MINUS MILITIA (NLD)
B-FRONT (NLD)
ALPHA² (NLD)
FREQUENCERZ (NLD)
DIGITAL PUNK (NLD)
DJ THERA’S TRAINING SESSIONS (NLD)
TITAN & HIGH VOLTAGE (NLD)
DEEPACK (NLD)
EXIT MIND (AUT)
FESTUCA (NLD)
JACK OF SOUND (NLD)
HOSTED BY DV8 (NLD)

ULTRAVIOLET
WASTED PENGUINZ (SWE)
CODE BLACK (AUS)
THE PROPHET (NLD)
STEPHANIE (ITA)
THE PITCHER LIVE (NLD)
ADRENALIZE & IN-PHASE (DEN & NLD/BEL)
SYLENCE (USA)
WAVERIDER (NLD)
SOUND RUSH (NLD)
REBOURNE (NLD)
HOSTED BY DL! (NLD)

MAGENTA
LUNA PRESENTS THE QLUBTEMPO PARADE (NLD)
TECHNOBOY & TUNEBOY (ITA)
DEEPACK (NLD)
T.A.T.A.N.K.A. PROJECT (NLD)
ZENITH (ITA)
GARY D (GER)
BALISTIC (NLD)
HOSTED BY DA SYNDROME (NLD)

GOLD
BASE ALERT (NLD)
PROMO (NLD)
THE VIPER (NLD)
VINCE (NLD)
D-PASSION (NLD)
ARMAGEDDON PROJECT (ITA)
BASS-D (NLD)
HAMUNAPTRA (NLD)
MEAGASHIRA (NLD)
SEQUENCE & OMINOUS (NLD)
HOSTED BY DA MOUTH OF MADNESS (NLD)

BROWN
MARK WITH A K (BEL)
LNY TNZ (NLD)
DR. RUDE & DR PHUNK (NLD)
DIRTCAPS (NLD)
RUTHLESS (NLD)
KUTSKI (GBR)
GIOCATORI (NLD)
DAVOODI (BEL)
WESLO (NLD)
HOSTED BY CHUCKY (BEL)

PURPLE
NUTRALIZERS (NLD)
ADVANCED DEALER (ITA)
ELECTRONIC VIBES (NLD)
PULSERZ (FRA)
NOISECULT (NLD)
CONCEPT ART (AUT)
AZTECH (NLD)
PROTO BYTEZ (NLD)
YOUR-ON (NLD)
HPNOTIC (KOR)
RECHARGE (NLD)
HOSTED BY AXYS (NLD)

GREEN
THE OUTSIDE AGENCY (NLD) *CROSSBREED SET*
BLACK SUN EMPIRE (NLD)
DELUGE OF SOUND (NLD)
COOH (BUL)
BROKEN NOTE (GBR)
GENETIX (GBR)
LUCY FURR (NLD)
WAR IS INEVITABLE (NLD)
HOSTED BY TJEK (NLD)

INDIGO
DEGOS & RE-DONE (NLD)
WARFACE (NLD)
THE GEMINIZERS & THE MACHINE (NLD & LTU)
DARK PACT (NLD)
DEETOX & DELETE (NLD & AUS)
PREFIX & DENSITY (NLD)
SOLUTIO (NLD)
ARTIFACT (NLD)
BLACKBURN & K96 (NLD)
AEROS (NLD)
QAPITAL CONTEST WINNER
HOSTED BY LIVID (NLD)

WHITE
ACTI (ITA)
ALEX KIDD (GBR)
A*S*Y*S (GER)
DONNIE DARKO (NLD)
ARGY (GBR)
SUBKILLA (ITA)
ATMO (NLD)
S1NGULAR (NLD)
LUCA PERRA (NLD)
CONTEST SPOT
HOSTED BY D (AUS)

SILVER
HELLFISH & THE DJ PRODUCER (GBR)
DOLPHIN (GBR)
MINDUSTRIES & FRACTURE 4 (NLD & GBR)
ROTATOR (FRA)
DEATHMACHINE (GBR)
AK-INDUSTRY (SUI)
DITHER (NLD)
MEANDER (NLD)
N-VITRAL LIVE (NLD)
KRAUSER (NLD)
HOSTED BY NO-ID (NLD)

YELLOW
NOISEKICK (NLD)
AKIRA (NLD)
DR. PEACOCK (NLD)
SANDY WAREZ (BEL)
CARDIAK (FRA)
GOETIA (FRA)
CHEM D (NLD)
BART HARD (NLD)

AFTERPARTY:
TNT
A² Allstars
Endymion ft. Murda
Darkraver
Ruffian

Q-DANCE RADIO SURVIVAL AREA
NOIZE SUPPRESSOR (ITA)
DAY-MAR (NLD)
ALEX KIDD (GBR)
SEQUENCE & OMINOUS (NLD)
THE MAGIC SHOW FEATURING: TARTAROS, THE GEMINIZERS (NLD) & THE MACHINE (LTU)
HOSTED

BLUE
RADICAL REDEMPTION (NLD)
E-FORCE (NLD)
TATANKA (ITA)
CHAIN REACTION (NLD)
HARD DRIVER (NLD)
ACTIVATOR (ITA)
LUNA (NLD)
PHUTURE NOIZE & GOLIATH (NLD & BEL)
OUTBREAK (AUS)
PHRANTIC LIVE (SUI)
HOSTED BY DV8 (NLD)

BLACK
ANGERFIST (NLD)
EVIL ACTIVITIES (NLD)
MAD DOG & ANIME (ITA)
THA PLAYAH (NLD)
THE SICKEST SQUAD & UNEXIST LIVE (ITA)
MECCANO TWINS (ITA)
WASTED MIND (ESP)
SYSTEM SHOCK (NLD)
HOSTED BY JEFF (NLD)

GOLD
DARKRAVER & MENTAL THEO (NLD)
BUZZ FUZZ & DIONE (NLD)
DUNE LIVE (GER)
CRITICAL MASS LIVE (NLD)
HUMAN RESOURCE (NLD)
BOUNTYHUNTER & FRANKY JONES (BEL)
MD&A LIVE (NLD)
UZI (NLD)
HOSTED BY DA MOUTH OF MADNESS (NLD)

MAGENTA
ALPHA² (NLD)
DAVIDE SONAR (ITA)
OLDSCOOL MODULATORS (NLD)
SCOPE DJ (NLD)
TOYAX (NLD)
JONES (NLD)
HOSTED BY DA SYNDROME (NLD)

SILVER
STORMTROOPER (GER)
EMBRIONYC (GER)
WALDHAUS (GER)
SCHEMEBOY (GBR)
TRIPPED (BEL)
KHAOZ ENGINE (BEL)
LI-Z & STEFAN ZMK (NLD)
HOSTED BY NO-ID (NLD)

ULTRAVIOLET
ITALIAN HARDSTYLE MAFIA (ITA)
AUDIOFREQ (AUS)
TONESHIFTERZ & DILLYTEK (AUS)
A-LUSION (NLD)
DA TWEEKAZ (NOR)
OUTLANDER (NLD)
NEILIO (NLD)
ENERGYZED & SHOCKERZ (NLD)
HOSTED BY DL! (NLD)

WHITE
GECK-E (NLD)
DIRTCAPS (NLD)
BOLD ACTION (NLD)
HAWMAN (AUS)
LES TRONCHIENNES (BEL)
EYOUNG (NLD)
HOSTED BY D (AUS)

THE CLOSING
FRONTLINER
BRENNAN HEART
ADARO
HOSTED BY VILLAIN

BY SHIZZLER (NLD)

Sunday:

 

Köp Biljett

Tidigare resor

Busstider

Deltagare